Dla mediów

Te zdjęcia można pobrać i wykorzystać bezpłatnie do wszelkich publikacji o mnie i na temat moich książek.

 

Copyright@Piotr Kuśmierek

Biogram

Joanna Jagiełło (ur. 1974)  – autorka powieści dla młodzieży, dorosłych i dzieci, a także wierszy i opowiadań.

Ukończyła studia na Wydziale Anglistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Wykładała językoznawstwo na UW, pracowała jako nauczycielka angielskiego w gimnazjach i liceach, jako dziennikarka współpracująca z czasopismami „Perspektywy” oraz „Cogito” i redaktorka podręczników do języka angielskiego. 

Jej debiutancka powieść dla młodzieży „Kawa z kardamonem” została nominowana do nagrody polskiej sekcji IBBY Książka Roku 2011 i nagrody Donga oraz została wpisana na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej; została przetłumaczona na język ukraiński oraz rosyjski i wydana przez wydawnictwo Urbino we Lwowie podobnie jak inne powieści młodzieżowe („Kawa z kardamonem” jest na Ukrainie na liście obowiązkowych lektur szkolnych). Książka zapoczątkowała poczytną „Serię kawową”, a po niej pojawiły się inne powieści, chętnie czytane i nagradzane. Za „Jak ziarnka piasku” otrzymała nagrodę polskiej sekcji IBBY „Książka roku 2018”, powieść została też wpisana na listę White Ravens (Białe Kruki) 2018. Jest trzykrotką laureatką konkursu Astrid Lindgren za „Zielone martensy”, „Urodziny” i „Tam, gdzie zawracają bociany”. 

Jest również autorką trzech tomików poetyckich. Wiersze i tłumaczenia (m.in. Carol Ann Duffy i Anne Sexton) publikowała w „Podglądzie”, „Wyspie”, „Odrze” i „Nowych Myślach”. Opowiadania publikowała w „Podglądzie” oraz antologii „Nikt nigdy” w ramach 8. Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania i na portalu opowiadanie.org. oraz pisarze.pl. Jest laureatką wielu konkursów poetyckich m.in. w Międzyborowie, Żyrardowie, a także w ramach Warszawskiej Jesieni Poezji.

Jej największą pasją jest pisanie, ale w wolnym czasie również maluje, gra na gitarze, komponuje i podróżuje. Wydała płytę „Skrzypek bez dachu” z piosenkami do własnych tekstów i muzyki. Jej obrazy wystawiane były na wystawach zbiorowych i indywidualnych. 

Ma dwie córki – Julkę (ur. 1994), studentkę Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, i Basię (ur. 2004), licealistkę oraz wnuczkę Różę (ur. 2018). Mieszka w Warszawie.